Jak portale randkowe wpływają na ludzi z fobią społeczną (i jak sobie z nią radzić)

Dla wiecznie niespokojnych, portale randkowe ucieleśniają wiele z tego, co sprawia, że ​​Internet jest zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

Unikanie – w połączeniu z pragnieniem większej kontroli nad sytuacjami – jest podstawą niepokoju, szczególnie u tych, którzy zmagają się z nim w kontekstach społecznych, takich jak randki. Kiedy te zmagania zostaną przeniesione do świata wirtualnych zalotów, wyniki są zaskakującą sprzecznością zalet i wad, które mogą być trudne, ale ostatecznie satysfakcjonujące, jeśli nawigacja jest właściwa.

Raz po raz badania pokazują dowody na to, że niespokojni ludzie są mega użytkownikami portali randkowych. Teraz nie możemy powiedzieć, czy dzieje się tak dlatego, że portale randkowe są szczególnie atrakcyjne dla niespokojnych osób, czy też dlatego, że korzystanie z portali randkowych po prostu powoduje niepokój u większej liczby osób. Niezależnie od tego, oznacza to, że wiele osób mogłoby skorzystać na nauce tworzenia zdrowszych relacji z ich portalami randkowymi.

„To miecz obosieczny” – powiedział dr Eric Goodman, który ma doktorat z poradnictwa psychologicznego i praktyki w Coastal Center for Anxiety Treatment w Kalifornii. „Jest wiele niepewności związanych ze staroświeckimi randkami w ciemno, które te portale eliminują, co jest świetne dla osób z lękiem”.

Ale badanie z 2020 roku opublikowane w czasopiśmie Cyberpsychology, Behavior i Social Networking, badające związek między lękiem społecznym, depresją i korzystaniem z portali randkowych, wykazało, że chociaż ludzie z problemami ze zdrowiem psychicznym częściej korzystają z portali randkowych, są również mniej skłonni faktycznie zainicjować kontakt z dopasowaniem. Budzi to ważną obawę: czy ci, którzy już zmagają się ze zdrowiem psychicznym, narażają się tylko na potencjalne negatywne skutki Tindera i jemu podobnych, tracąc jednocześnie wszystkie możliwe korzyści społeczne, które je równoważą?

Jednak atrakcyjność portali randkowych dla osób z fobią społeczną jest dość oczywista.

Ludzie z fobią społeczną zazwyczaj martwią się tym, jak zostaną osądzeni, gdy będą z kimś osobiście. Próbujesz kontrolować to, co się dzieje, regulując to, co mówisz i jak wyglądasz. Ale to wszystko są trudne rzeczy do kontroli w prawdziwym życiu — zwłaszcza na randkach, kiedy inni ludzie mogą być tak nieprzewidywalni, a stawka wydaje się tak wysoka – powiedziała Kathryn Coduto, adiunkt na Uniwersytecie Stanowym Dakoty Południowej, która opublikowała inne badanie dotyczące lęku społecznego i korzystania z portali randkowych w 2019 roku w Journal of Social and Personal Relationships. Na profilu randkowym możesz stworzyć dowolną wersję siebie, którą uważasz za pożądaną przez kogoś innego. W tym samym czasie, jeśli nikt nie macha na wyidealizowaną wersję siebie, którą uważasz za lepszą, może to być znacznie większe rozczarowanie.

Zgrywalizowane interakcje społecznościowe portali randkowych opartych na przesuwaniu mogą być szczególnie wyzwalające dla niespokojnych ludzi, którzy mają skłonność do niskiej samooceny i wrażliwości na odrzucenie. Ponadto, wyjaśnił Coduto, każdy pobiera aplikacje randkowe w określonym celu. Wchodzisz na te platformy z myślą o spodziewanym wyniku, niezależnie od tego, czy jest to przypadkowy seks, długotrwały związek, walidacja, czy po prostu dreszczyk emocji. Jeśli niespokojna osoba nie uzyska pożądanego rezultatu w cyfrowej platformy randkowej, może to być bardziej denerwujące niż odpowiednik w świecie rzeczywistym.

Na przykład bycie widmem meczu jest tak powszechne, że większość innych internetowych randkowiczów nauczyła się po prostu to zbywać. Równolegle z RL byłoby również całkiem normalne, że krótki flirt przypadkowo nawiązany w barze po prostu zwęża się, nie idąc nigdzie. Ale dla osoby z fobią społeczną, która prawdopodobnie zainwestowała dużo czasu i energii psychicznej w wymyślanie idealnych wiadomości do wymiany podczas meczu online, „samoocena staje się o wiele ostrzejsza, jeśli to nie zadziała. Jeśli ktoś „odrzuca” nawet wyidealizowaną wersję ciebie, a potem myślisz: „Och, może jestem jeszcze gorszy, niż myślałem” – powiedział Coduto.

Nawet dodatkowe poczucie kontroli, które zyskujesz dzięki randkowaniu przez ekran w porównaniu z prawdziwym życiem – gdzie zaloty są znacznie bardziej na twoich własnych warunkach i we własnym tempie – może również stać się niezdrową pułapką.

Jak randki online wpływają na ludzi z lękiem społecznym (i jak sobie z tym radzić)
Kiedy jesteś niespokojny, ponieważ jesteś samotny, i jesteś samotny, ponieważ jesteś niespokojny. Źródło: Vicky Leta / Mashable

Ranking portali randkowych

Randker
Ocena: 4.8/5
1375 głosów
⭐⭐⭐⭐⭐

Zobacz
Bardzo bezpieczne

Zalety portalu

✅ Aktualnie darmowa rejestracja
✅ Wysoki odsetek kobiet (ponad 60%)
✅ Wiele osób znajduje idealnego partnera dzięki funkcji „testu osobowości”
✅ Najwyższe bezpieczeństwo danych (specjalna autorska technologia)
✅ Zwycięzca testu redakcji i użytkowników w kategorii „darmowy portal randkowy„
📈 W tym tygodniu dołączyło: 842 kobiet, 562 mężczyzn
onlyflirts
Ocena: 4.7/5
1186 głosów
⭐⭐⭐⭐⭐

Zobacz
Bardzo bezpieczne

Zalety portalu

✅ Szybkie poznawanie nowych osób
✅ Idealna dla osób unikających zaangażowania
✅ Bardzo duża baza użytkowników
📈 W tym tygodniu dołączyło: 637 kobiet, 406 mężczyzn
dirtymuffin
Ocena: 4.5/5
918 głosów
⭐⭐⭐⭐

Zobacz
Bardzo bezpieczne

Zalety portalu

✅ Portal dla osób chcących stałych jak i szybkich relacji
✅ Spora ilość użytkowników
✅ Jeden z popularniejszych produktów na rynku ostatnich lat
📈 W tym tygodniu dołączyło: 511 kobiet, 318 mężczyzn

 

Ludzie chcą poczekać, aż poczują się bardziej komfortowo fizycznie spotykając się osobiście. Ale zegar tyka i nigdy nie poczują się wystarczająco komfortowo, ponieważ nie poczujesz się bardziej komfortowo, dopóki nie zaczniesz tego robić. Jednak ich niepokój sprawia, że ​​wierzą, że jeśli tylko poczekają trochę dłużej, pewnego dnia poczują się na siłach. Ale ten dzień nigdy nie nadejdzie – powiedział Goodman, autor książki Your Anxiety Beast and You. W rezultacie wielu jego pacjentów utknęło na zawsze w tych etapach randkowania online. „I nieuchronnie ta druga osoba odchodzi do kogoś innego”.

To jest paragraf 22 randkowania online w stanie niepokoju.

„Wskazuje na tę pętlę, w której wchodzisz na te aplikacje, ponieważ czujesz się społecznie niespokojny. I przesuwasz, ale nie dopasowujesz się do ludzi, których chcesz, lub nie jesteś zadowolony z puli randkowej, którą jesteś widząc lub nie spełniając się w interakcjach społecznych, nie uzyskując potrzebnej walidacji. To może następnie przyczynić się do ciągłego, a może nawet nasilającego się niepokoju „- powiedział Coduto

Ucieczka ze spirali niepokoju na portalu randkowym

Portale randkowe są jednak dalekie od przegranej sprawy dla skłonnych do niepokoju nowoczesnych randkowiczów.

„Dobrym sposobem na konceptualizację tego, zwłaszcza jeśli odczuwasz lęk społeczny, jest myślenie o portalu randkowym jako o kolejnym narzędziu do osiągnięcia tego, czym jest ten ostateczny cel” – powiedział Coduto. „Postrzegaj randki online jako mały krok do rozwiązania niektórych swoich dziwactw, pozbycia się niezręczności i poczucia się komfortowo ze sobą”.

Najnowsze badania Coduto pokazują, że niektórzy ludzie postrzegają randki online jako sposób na ćwiczenie swoich umiejętności społecznych. Zamiast po prostu unikać randek, osoby z fobią społeczną korzystały z portali randkowych, aby zobaczyć na przykład, na jakie podejścia lub tematy rozmów odpowiadają najczęściej. Chociaż randkowanie online może być świetną praktyką, należy uważać, aby wytyczyć granicę między praktyką a społecznym perfekcjonizmem.

Wiele platform społecznościowych, czy to do randek, czy mediów społecznościowych, zaprojektowano tak, abyś prezentował doskonałość. A to może być naprawdę toksyczne dla naszego zdrowia psychicznego i naszych relacji – powiedział Goodman.

Więc nawet jeśli jest to kuszące, nie bądź wyidealizowaną wersją siebie prezentowaną na swoim profilu randkowym podczas rzeczywistej interakcji z partnerem. Pamiętaj, że niekończące się przeglądanie wirtualnych profili randkowych to nie to samo, co randkowanie.

„Dobrze jest zaakceptować bycie człowiekiem, popełnianie błędów, posiadanie wad – na przykład przyznanie się do walki z lękiem” – powiedział Goodman. „Lęk społeczny jest absolutnie normalną rzeczą, którą ludzie ewoluowali przez lata. Wszystkie normalnie funkcjonujące osoby doświadczają go w pewnym stopniu, zwłaszcza podczas randek. Dlatego chcemy traktować go jako kolejną część bycia człowiekiem”.

Zgodnie z ogólną zasadą, ludzie, którzy zmagają się z problemami ze zdrowiem psychicznym, powinni zawsze starać „pochylać się nad lękiem. Ponieważ kiedy zachowujesz się tak, jakby twój niepokój był twoim wrogiem, mówisz swojemu mózgowi, aby leczył wszystko, co powoduje lęk jako realne zagrożenie. Uczysz swój mózg wyzwalać reakcję walki lub ucieczki”.

Unikanie to sposób, w jaki te cykle lęku społecznego często utrwalają się, jeśli nie są kontrolowane. Im więcej możemy usiąść i skonfrontować się z naszym dyskomfortem, tym bardziej nasze mózgi zdają sobie sprawę, że nic złego się nie dzieje, gdy robimy rzeczy, które nas niepokoją.

Kluczową częścią wyjścia poza strefę komfortu jest pamiętanie, że niekończące się przeglądanie wirtualnych profili randkowych to nie to samo, co randkowanie.

„Jednym ze znaków ostrzegawczych, na który niespokojna osoba powinna naprawdę zwrócić uwagę, jest to, jak często korzystasz z portali randkowych” – powiedział Coduto. Czas spędzony na przesuwaniu jest jednym z największych predyktorów niepokoju związanego z portalami randkowymi. Dzieje się tak dlatego, że model grywalizacji, z którego korzysta wiele aplikacji, ma na celu dłuższe zatrzymanie Cię na platformie randkowej, a nie wyciągnięcie Cię z niej i wejście w jakąkolwiek relację w realu, której szukasz.

„Warto co jakiś czas sprawdzać w sobie, dlaczego korzystasz z portalu randkowego. Czego szukasz i co z tego czerpiesz?” powiedział Coduto. Badania portali randkowych wykazały, że walidacja i poczucie własnej wartości są istotnymi czynnikami wpływającymi na korzystanie z portali randkowych, szczególnie w przypadku osób z lękiem społecznym i depresją. „Ale czy portale randkowe naprawdę są źródłem poczucia własnej wartości?”

Więc wyłącz powiadomienia. Dostarczają takiego samego dopaminowego uderzenia, jak otrzymanie wiadomości tekstowej, co wiąże się z ryzykiem, że mózg połączy powierzchowne, grywalne interakcje randkowe online z bardziej znaczącymi interakcjami społecznymi. Ustaw także limity czasowe, zarówno dotyczące ogólnego codziennego korzystania z aplikacji (zwłaszcza przesuwania), ale także limity długoterminowe, które zmuszają Cię do wyjścia poza te początkowe, powierzchowne etapy. Nawet jeśli te ograniczenia czasowe sprawią, że przeniesiesz rozmowę z meczem na SMS-y – powiedział Goodman.

Niespokojne umysły są często zdominowane przez zaabsorbowanie przyszłymi wynikami, niezależnie od tego, czy objawia się to obawą o najgorszy możliwy wynik, czy też wyobrażeniem sobie najlepszej możliwej przyszłości. Te ostatnie mogą czasem w takim samym stopniu przyczynić się do negatywnego wpływu randek online na osoby z lękiem.

„Nie chcesz na początku nakładać dużej wagi emocjonalnej na żadne połączenie” – powiedział Goodman. „Z biegiem czasu, jeśli wszystko idzie dobrze, wtedy zapraszamy do bardziej emocjonalnego przywiązania. Ale ludzie muszą zarezerwować trochę emocjonalnej zbroi podczas tych powierzchownych etapów randek online”.

Jak portale randkowe wpływają na ludzi z lękiem społecznym (i jak sobie z tym radzić)
Nie zaczynaj jeszcze planować ślubu w stylu Tindera. Źródło: Vicky Leta / MASHABLE

 

Lęk przed odrzuceniem nie jest jedyną rzeczą, która podsyca społeczne zachowania unikające, takie jak nieprzestrzeganie potencjalnej perspektywy. Pozwalanie, by twój umysł kręcił całą malowniczą historię miłosną wokół obiecującego meczu, może zakończyć się tym samym rezultatem, po tym, jak zostaniesz sparaliżowany presją wymyślenia idealnego powitania-uroczego wersu otwierającego lub mecz nieuchronnie nie spełni twoich niemożliwych oczekiwań.

Naprawdę, najlepszym sposobem na przeglądanie portali randkowych jest zasadniczo narzędzie do nieformalnej terapii narażenia, które pomoże ci poradzić sobie i nauczyć się akceptować wszystkie nieuniknione niewygody randek w realu. Randkowanie nie tylko wymaga praktyki, ale jest także procesem. Najczęściej ten proces nie kończy się pełnym sukcesem. Jednocześnie osoby z fobią społeczną powinny zwrócić uwagę, jeśli utkną w tej samej fazie randek online.

Lęk często idzie w parze z tym, co psychologowie nazywają stylami przywiązania, unikania i lęku, które opisują spektrum wzorców zachowań, które utrudniają ludziom nawiązywanie intymnych relacji. Portale randkowe mogą wydobyć najgorsze z tych zachowań. „Jeśli widzisz wzór, w którym rozmawiasz z wieloma dopasowaniami, ale ma on tendencję do po prostu spadania, warto pomyśleć o tym, dlaczego tak się dzieje” – powiedział Coduto.

Możliwe, że rozmowy się kończą, ponieważ boisz się, że staniesz się zbyt intymny lub przywiążesz się. Może zawsze znajdziesz jakąś wadę (bez względu na to, jak drobną), która sprawia, że ​​nagle tracisz zainteresowanie. Dla innych lęk może prowadzić do nadmiernej komunikacji, na przykład bombardowania osoby zbyt wieloma wiadomościami lub zbyt dużą intymnością na wczesnych etapach komunikacji.

Chociaż żaden portal randkowy nie jest idealny, niektóre są lepsze dla osób z lękiem.

Zwracanie uwagi i kwestionowanie rzeczy, które postrzegasz lub doświadczasz jako odrzucenie, jest również integralną częścią rozwijania zdrowszego, mniej lękliwego związku z randkami online. Te portale często umożliwiają zachowania, które mogą wydawać się odrzuceniem, ale w rzeczywistości wcale nie są odrzuceniem. Na przykład istnieje milion powodów, dla których osoba mógł cię zdusić. Bardzo niewiele z tych powodów ma coś wspólnego z tobą, ale zaniepokojeni ludzie interpretują to jako dowód, że coś jest z nimi nie tak.

„Sama funkcja przesuwania może naprawdę wzmocnić twoją wrażliwość na odrzucenie, twoje postrzeganie odrzucenia” – powiedział Coduto. Zamiast tego spróbuj rozpoznać wszystkie inne okoliczności życiowe, a nawet usterki techniczne, które są bardziej prawdopodobnymi powodami, dla których nie pasujesz do kogoś, kogo przesunąłeś w prawo. „W grę wchodzi tak wiele zmiennych, że naprawdę nie należy tego brać do siebie”.

Mam na myśli, hej, może ten mecz dotyczy poważnego niepokoju i unikania wszelkich interakcji społecznych. Możemy się z tym pogodzić, prawda?

Na koniec wybierz odpowiedni portal randkowy. Chociaż żadna aplikacja nie jest idealna, niektóre są lepsze dla osób z lękiem od innych.

„Każda aplikacja z grywalizacją jest czynnikiem budującym niepokój, który prawdopodobnie wzmocni przekonanie, że twoja autoprezentacja po prostu nie jest wystarczająco dobra” – powiedział Coduto.

W szczególności unikaj platform randkowych, które w dużym stopniu polegają na funkcji przesuwania. Tinder jest prawdopodobnie najgorszy pod tym względem, ale nawet portale randkowe, które twierdzą, że są lepsze, takie jak Badoo, mogą żerować na twoich obawach poprzez grywalizację.

„Skoncentruj się na tego rodzaju rzeczach, które ukazują ludzką twarz, zamiast zamieniać potencjalnych klientów w grę, w którą grasz” – powiedział Coduto. „Ludzie z lękiem społecznym często pocieszają się wspólną płaszczyzną lub wspólnymi zainteresowaniami”.

Jak portale randkowe wpływają na ludzi z lękiem społecznym (i jak sobie z tym radzić)
Osoby z fobią społeczną przez całe życie przygotowywały się na pandemię. Źródło: BOB AL-GREENE / Mashable

 

Fobia społeczna w nowym świecie wirtualnych randek

Oczywiście trwająca pandemia stworzyła wiele przeszkód w naszym życiu randkowym, zwłaszcza dla osób o wysokim poziomie niepokoju. W tej chwili osobiste spotkanie z kimś może być prawdziwym zagrożeniem, a nie tylko wyobrażonym lub postrzeganym zagrożeniem społecznie niespokojnego umysłu. Ale tak naprawdę, zarówno Goodman, jak i Coduto widzą, że pandemia ma pozytywny wpływ na bardziej niespokojnych społecznie randkowiczów online.

„Oczekiwania na osobiste spotkania są znacznie mniejsze. Tak więc ludzie, którzy są społecznie niespokojni, nagle mogą pozostać w swoich strefach komfortu nieco dłużej, a jednocześnie nadal prowadzić bardziej znaczące rozmowy i interakcje z ludźmi wirtualnie” – powiedział Coduto.

„W naszym świecie jest tak wiele rzeczy, na które nie mamy wpływu. To naprawdę dobre uczucie… korzystać z tych portali randkowych, które w pewnym sensie gwarantują bezpieczną rozmowę wyłącznie online”.
Jednocześnie ten dodatkowy czas w strefie komfortu może stać się złym nawykiem, podporą, która powstrzymuje społecznie niespokojnych przed wyruszeniem w bardziej przerażający świat randek w realu. Podobnie jak wielu innych terapeutów i psychologów, Goodman martwi się, że pandemia może zaostrzyć lęki osób z zaburzeniami lękowymi.

„Kiedy masz ludzi, którzy na początku byli po stronie unikania, a teraz spędzili rok na społecznie usankcjonowanym unikaniu – obawiam się, że znajdą się tacy, którzy po prostu zdecydują, że właśnie to zamierzają zrobić dla reszty życia” – powiedział Goodman.

Korzystając z dodatkowego czasu w strefie komfortu wirtualnych randek, spróbuj pomyśleć o bezpiecznych sposobach, aby zmusić się do konfrontacji z lękiem w realu. Może to oznaczać, że to ty inicjujesz rozmowę o randce nawet proponujesz randkę na świeżym powietrzu w dystansie społecznym, w masce.

Ale w tej chwili naciskanie na siebie musi być zrównoważone z dawaniem sobie przerwy. Goodman powiedział, że pandemia gwałtownie zwiększa poziom lęku u wszystkich. Tak więc, nawet jeśli będziemy mogli wrócić do normalnych randek twarzą w twarz, wszyscy będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość w obliczu nieuchronnej dziwności ponownego uczenia się, jak nawiązywać kontakty towarzyskie w prawdziwym świecie.

„W naszym świecie jest tak wiele rzeczy, nad którymi nie mamy obecnie kontroli. Dlatego ludzie, nawet ci, którzy przed pandemią nie byli tak niespokojni społecznie, mogą korzystać z tych portali randkowych, które gwarantują bezpieczeństwo, online -tylko rozmowa – powiedział Coduto.

Pandemia — i przytłaczająca ilość wspólnych, zbiorowych niepokojów, które się z nią wiążą — mogą pomóc w normalizacji bardziej wrażliwych i intymnych podejść do randek online.

„Pamiętaj tylko, że lęk społeczny oznacza, że ​​​​jesteś człowiekiem i często oznacza to coś dobrego” – powiedział Goodman. „Oznacza to, że wykraczasz poza swoje strefy komfortu społecznego i tam właśnie leży rozwój i możliwości”.

Autor: Katarzyna Wojtasik

Warszawianka, która uwielbia podróże oraz pisanie. Kocham poznawać nowe osoby i nawiązywać znajomości. Przetestowałam wiele portali i aplikacji randkowych oraz opisałam i zrecenzowałam na Randkaweb.pl.


Ranking portali randkowych

Randker
Ocena: 4.8/5
1375 głosów
⭐⭐⭐⭐⭐

Zobacz
Bardzo bezpieczne

Zalety portalu

✅ Aktualnie darmowa rejestracja
✅ Wysoki odsetek kobiet (ponad 60%)
✅ Wiele osób znajduje idealnego partnera dzięki funkcji „testu osobowości”
✅ Najwyższe bezpieczeństwo danych (specjalna autorska technologia)
✅ Zwycięzca testu redakcji i użytkowników w kategorii „darmowy portal randkowy„
📈 W tym tygodniu dołączyło: 842 kobiet, 562 mężczyzn
onlyflirts
Ocena: 4.7/5
1186 głosów
⭐⭐⭐⭐⭐

Zobacz
Bardzo bezpieczne

Zalety portalu

✅ Szybkie poznawanie nowych osób
✅ Idealna dla osób unikających zaangażowania
✅ Bardzo duża baza użytkowników
📈 W tym tygodniu dołączyło: 637 kobiet, 406 mężczyzn
dirtymuffin
Ocena: 4.5/5
918 głosów
⭐⭐⭐⭐

Zobacz
Bardzo bezpieczne

Zalety portalu

✅ Portal dla osób chcących stałych jak i szybkich relacji
✅ Spora ilość użytkowników
✅ Jeden z popularniejszych produktów na rynku ostatnich lat
📈 W tym tygodniu dołączyło: 511 kobiet, 318 mężczyzn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *