Czym jest toksyczny związek? Jak rozpoznać toksyczny związek?

Ludzie — zwłaszcza ci najbliżsi — mają ogromny wpływ na twoje samopoczucie. Wszyscy doświadczamy wzlotów i upadków życia z niedoskonałymi ludźmi i kochania ich, ale ostatecznie nasze relacje powinny być źródłem radości, a nie frustracji.

Każda istota ludzka na tej planecie jest warta posiadania bogatych, satysfakcjonujących i bezpiecznych relacji. A każdy człowiek na tej planecie ma obowiązek współtworzyć te relacje. Nauczmy się dostrzegać oznaki toksycznego związku, abyś mógł zamiast tego zacząć tworzyć zdrowe.

Czym jest toksyczny związek? Jak rozpoznać toksyczny związek?


Ranking portali randkowych

Randker
Ocena: 4.8/5
1375 głosów
⭐⭐⭐⭐⭐

Zobacz
Bardzo bezpieczne

Zalety portalu

✅ Aktualnie darmowa rejestracja
✅ Wysoki odsetek kobiet (ponad 60%)
✅ Wiele osób znajduje idealnego partnera dzięki funkcji „testu osobowości”
✅ Najwyższe bezpieczeństwo danych (specjalna autorska technologia)
✅ Zwycięzca testu redakcji i użytkowników w kategorii „darmowy portal randkowy„
📈 W tym tygodniu dołączyło: 842 kobiet, 562 mężczyzn
onlyflirts
Ocena: 4.7/5
1186 głosów
⭐⭐⭐⭐⭐

Zobacz
Bardzo bezpieczne

Zalety portalu

✅ Szybkie poznawanie nowych osób
✅ Idealna dla osób unikających zaangażowania
✅ Bardzo duża baza użytkowników
📈 W tym tygodniu dołączyło: 637 kobiet, 406 mężczyzn
dirtymuffin
Ocena: 4.5/5
918 głosów
⭐⭐⭐⭐

Zobacz
Bardzo bezpieczne

Zalety portalu

✅ Portal dla osób chcących stałych jak i szybkich relacji
✅ Spora ilość użytkowników
✅ Jeden z popularniejszych produktów na rynku ostatnich lat
📈 W tym tygodniu dołączyło: 511 kobiet, 318 mężczyzn

 

Czym jest toksyczny związek?

Toksyna jest trująca — substancja, która może powodować choroby, uszkodzenia, a nawet śmierć. Toksyczny związek to taki, który jest chory. Może nawet umrzeć. Podczas gdy wszyscy mamy swoje chwile i pory egoizmu, prawdziwie toksyczna osoba będzie brać i brać i brać i nie dawać nic w zamian. To jak ugryzienie przez wampira i wyssanie z życia. Przyłapujesz się na tym, że służysz komuś kosztem swoich uczuć, potrzeb i radości.

Nie zrozumcie mnie źle — służba i poświęcenie są częścią dobrego związku. Podobnie jak wyzwania, nieporozumienia, przebaczenie i dyskomfort. Ale zdrowy związek jest wzajemnie życiodajny. Wyzwania i ofiary odpływają i odpływają w kierunku połączenia i miłości.

Nawiasem mówiąc, większość ludzi mówi o toksycznych związkach w kontekście romansu, ale w rzeczywistości każdy związek może stać się toksyczny, w tym relacje ze współpracownikami, teściami, rodzicami, rodzeństwem i przyjaciółmi.

 

Obraźliwe a toksyczne relacje

Zanim przejdziemy dalej, muszę podzielić się jednym ważnym zastrzeżeniem: nie myl toksycznych z obraźliwymi. Nadużywanie jest ekstremalną formą toksyczności i nie powinno być tolerowane przez nikogo z jakiegokolwiek powodu przez jakikolwiek czas. Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, jest uwięziony w związku, w którym występuje przemoc fizyczna, seksualna lub emocjonalna, skontaktuj się z odpowiednimi specjalistami, aby uzyskać pomoc, w tym z policją.

 

10 oznak, że jesteś w toksycznym związku

Jak więc odróżnić normalne wyzwania każdego związku od prawdziwie toksycznego? Oto kilka typowych znaków, na które należy uważać.

1. Nie czujesz się bezpiecznie.

I nie mam na myśli fizycznie (chociaż to też by miało zastosowanie). Mówię o poczuciu bezpieczeństwa emocjonalnego. Czy możesz otwarcie podzielić się z tą osobą swoimi myślami i uczuciami? Czy twój głos ma znaczenie? A może masz wrażenie, że ciągle się przerabiasz, bojąc się tego, co by zrobili lub powiedzieli, gdybyś był radykalnie szczery?

Zdrowy związek daje przestrzeń, w której ludzie mogą być jednocześnie niedoskonali i odpowiedzialni. Możecie sobie mówić dobre i haniebne rzeczy i otwarcie rozmawiać o tym, kto was skrzywdził. Możesz być w pełni widziany i nadal być w pełni kochany.

A teraz powiedzmy sobie jasno: w większości przypadków nie podzieliłbyś się swoimi najgłębszymi zranieniami z teściami tak, jak zrobiłbyś to z zaufanym przyjacielem . Bezpieczeństwo ma poziomy, w zależności od relacji. Dostrzeżenie głębi i różnic w każdym związku wymaga mądrości.

2. Masz złą (lub nieistniejącą) komunikację.

Dobra komunikacja jest sercem każdego związku i łatwo zejść z torów, nawet nie mając takiego zamiaru. Moja żona i ja przeszliśmy przez okresy toksyczności, ponieważ bałem się wyrazić swoje potrzeby i pragnienia. Życzyłbym sobie i zakładałbym, a kiedy moje oczekiwania nie stały się rzeczywistością, osądzałbym ją, doświadczałem ogromnego rozczarowania i czułem urazę. Dopiero gdy się otworzyłem, mogliśmy się połączyć.

I nie popełnij błędu, bycie uczciwym nie oznacza, że ​​wszystko magicznie będzie dobrze. Prawdopodobnie oznacza to, że rzeczy będą niewygodne lub bolesne. To normalne. Ale zakopywanie swoich zranień i potrzeb głęboko w sobie prowadzi tylko do urazy.

Często emocjonalnie naładowana rozmowa aktywuje naszą reakcję walki, ucieczki lub znieruchomienia. Stajesz się wybuchowy, walcząc bezpośrednio z zagrożeniem lub wycofujesz się w zimną ciszę.

Inne przykłady dysfunkcyjnej komunikacji obejmują – manipulowanie słowami, bycie nieuczciwym i ocenianie ich słów bez pytania o wyjaśnienie.

3. Czujesz się zaniedbany i wykorzystany.

Mieszkam w lesie w środkowym Tennessee. Ponieważ mamy tak dużo miejsca na zewnątrz, postanowiliśmy założyć ogródek. Wyobraź sobie to ze mną: co by było, gdybym zostawił moje rośliny same sobie, nigdy nie podlewając, nie pieląc ani nie nawożąc? Sprawy nie skończyłyby się dobrze.

Nie chcę brzmieć jak hipis, ale ludzie potrzebują opieki, tak jak mój ogród. Jeśli twój partner nie szanuje i nie dba o twoje podstawowe potrzeby – nie dlatego, że nie możesz tego zrobić, ale dlatego, że mu na tobie zależy – to nie jesteś w zdrowym związku. Możliwe, że nie tylko jesteś ignorowany , ale także wykorzystywany.

4. Czujesz się zagubiony.

Toksyczni ludzie mają tendencję do wchłaniania, manipulowania i kształtowania ludzi, aby dopasować je do własnych planów. Ich plany i zainteresowania dominują w związku. Często robisz rzeczy, których nie chcesz robić, tylko po to, by ich zadowolić – naruszasz swoje podstawowe wartości, odwiedzasz miejsca, które sprawiają, że czujesz się niekomfortowo lub spędzasz czas z ludźmi, którzy uruchamiają alarmy lękowe.

Nigdy nie zapominaj: TY dzierżysz władzę. To ty – nie twój partner – musisz rozpoznać te wzorce i wyznaczyć zdrowe granice. Twoim zadaniem jest powiedzieć „nie”, dowieść swojej wartości i żyć w zgodzie ze swoimi wartościami. Ale toksyczni ludzie często stają się urażeni, sfrustrowani lub źli, gdy wyznaczasz granice lub żyjesz zgodnie ze swoimi wartościami.

Krótka uwaga: często trudno jest to zobaczyć na własną rękę. Daj przyjaciołom lub zaufanym bliskim pozwolenie na wkroczenie w twoje życie, gdy zobaczą, jak znikasz w czyimś życiu. Najbliżsi nam często widzą rzeczy, których my nie widzimy.

5. Osąd — nie ciekawość — jest normą.

Wszyscy mamy swoje dziwne rzeczy, które sprawiają, że życie jest zarówno zabawne, jak i stanowi wyzwanie. Życiową krwią związku jest ciekawość, a nie osąd. Jeśli lubisz wstawać wcześnie, a twój współmałżonek lubi spać, to spoko. Zamiast mówić: „Powinieneś wstać wcześniej!” zapytaj: „Dlaczego lubisz spać tak późno?”

Poza tym, że jesteśmy dziwni, wszyscy się psujemy. Mówimy lub robimy rzeczy, które ranią innych ludzi, depczemy im po piętach lub przypadkowo wchodzimy na ich osobiste miny lądowe. Potrzebujemy ludzi, którym zależy na tyle, by to nazwać. Stawianie czoła wyzwaniom i pociąganie do odpowiedzialności to ważne elementy każdego wartościowego związku. Ale toksyczna osoba podejdzie do ciebie z potępieniem, a nie ze współczuciem. Wykorzystają twoje błędy z przeszłości jako broń.

6. Czujesz się poniżany i zawstydzany.

Czy ta osoba sprawia, że ​​czujesz się mniej niż? Czy oni cię poniżają? Sprawić, że poczujesz się głupio lub zawstydzony? To wszystko są oznaki niedojrzałości emocjonalnej, która tworzy toksyczny związek. Osoby niedojrzałe emocjonalnie muszą opierać się na stosie swoich błędów, porażek i niedociągnięć. Kiedy nie mogą znaleźć czegoś złego do wskazania, mają tendencję do wymyślania czegoś lub wcierania nosa w coś z przeszłości.

7. Nie otrzymujesz empatii.

Empatia jest jak okulary, które zakładasz, aby widzieć świat oczami kogoś innego. To wybór „Radujcie się z weselącymi się, płaczcie z płaczącymi” (Rzymian 12:15). To wybór, by nie pouczać tych, którzy płaczą, dlaczego powinni być wdzięczni, ani przypominać ludziom, którzy dobrze sobie radzą, o całym cierpieniu na świecie.

Toksyczna osoba jest nadmiernie skoncentrowana na własnych potrzebach i pragnieniach, zaślepiając ją na realia otaczających ją ludzi. Kiedy otwierasz się i dzielisz sercem z toksyczną osobą, spotykasz się z apatią zamiast empatii i przekierowaniem zamiast świętowania. Mogą cię odrzucić, gdy dzielisz się z nimi ważnymi rzeczami, skierować rozmowę z powrotem na siebie i wyprzedzić cię, gdy opowiadasz historie.

8. Odgrywasz dysfunkcyjną rolę.

Często odtwarzamy relacyjne historie z naszego dzieciństwa w naszych dorosłych związkach. Na dobre i na złe, te historie są naszymi planami na całe życie. Na przykład kobieta może poślubić mężczyznę, który po prostu siedzi na kanapie i gra w gry wideo, aby mogła pełnić rolę matki. Lub dziecko może przejąć opiekę nad rodzicem, który jest uzależniony, wierząc, że jego zadaniem jest naprawienie rodzica.

Utknięcie w niezdrowej roli jest oznaką toksycznego związku, ponieważ taki związek nie może być wzajemnie życiodajny i wspierający. Czy osoba, z którą jesteś, chce się rozwijać? Czy chcesz się rozwijać? Ponieważ tylko wtedy, gdy zaczynamy kwestionować nasze zautomatyzowane role, zaczynamy leczyć i zmieniać naszą spuściznę pokoleniową.

9. Czujesz się kontrolowany lub manipulowany.

Toksyczna osoba odczuwa przymus przechylenia szali sił na swoją korzyść. Mogą cały czas sprawdzać, co u ciebie lub ciągle nękać cię o to, dokąd idziesz i co robisz. Twój partner może wykorzystać związek jako broń, aby zmanipulować cię do robienia rzeczy. Mogą się wycofać, gdy je zdenerwujesz, i wrócić, gdy zrobisz coś „dobrze”.

Dobrym papierkiem lakmusowym na to jest myślenie o czymś, co sprawia ci radość. Jeśli od razu pomyślisz: Tak, ale [tu wstaw imię] się wścieknie , prawdopodobnie jesteś kontrolowany lub manipulowany.

10. Żyjesz pod chmurą wściekłości.

Toksyczni ludzie są często krytyczni, kpiący i chronicznie sarkastyczni. Czy zawsze chodzisz po skorupkach jaj wokół tej osoby? Czy zawsze są czymś sfrustrowani? Czy wybuchają w epizodach wściekłości ? Osoba chronicznie zła nie jest emocjonalnie zdrowa i nie może być wspierającym partnerem. Kiedy czujesz, że musisz się ukryć, wiesz, że to jest toksyczne.

 

Co zrobić, jeśli jesteś w toksycznym związku

Więc co, u licha, robisz z tymi wszystkimi informacjami? Czy toksyczna relacja może się zmienić? Chociaż nie mogę pomóc Ci dojść do tego wniosku w jednym artykule, oto kilka rzeczy, które możesz wziąć pod uwagę, idąc naprzód:

Wyjdź z głowy drugiej osoby.

Kuszące jest analizowanie i analizowanie zachowań innych osób, zwłaszcza tych, które bardzo cię skrzywdziły. Ale to kompletna strata czasu i energii emocjonalnej. Przestań próbować je rozgryźć i zamiast tego skup się na tym, co wnosisz do stołu.

Na planecie Ziemia są tylko dwie rzeczy, które możesz kontrolować: swoje myśli i działania. Więc wyjdź z ich głowy i spędź więcej czasu w swojej.

Rozpoznaj, że zachowanie jest językiem.

Zachowanie jest językiem. Jeśli jesteś w związku z kimś, kto wielokrotnie cię rani lub poniża, ta osoba mówi wszystko, co musisz wiedzieć, nawet jeśli nie używa słów. Przeczytaj to jeszcze raz.

Zapytaj: Czy po prostu jesteśmy w toksycznym etapie?

Jak powiedziałem wcześniej, moja żona i ja przechodziliśmy przez toksyczne okresy w naszym małżeństwie. Czasami życie jest po prostu niewiarygodnie trudne i jedno (lub oboje) nie radzi sobie z nim dobrze. Jeśli przechodzisz przez duże przejście, masz dziecko lub doświadczasz straty lub choroby, być może będziesz musiał się tam zatrzymać i okazać trochę dodatkowej łaski. Pamiętaj, że im wcześniej ujawnisz swoje uczucia, zranienia i obawy, tym szybciej sytuacja się zagoi.

Namaluj obraz dla rodzaju związku, który chcesz.

Możesz być tak przyzwyczajony do toksyczności, że nawet nie wiesz, jak wygląda zdrowy związek. Pozwól sobie marzyć o tym, jak naprawdę chcesz być traktowany. Zdrowe, wspierające małżeństwo działa tylko wtedy, gdy każdego dnia budzisz się z myślą: Jak mogę ulepszyć dzień mojego partnera? (A jeśli myślą o tobie w ten sam sposób!) To nie jest podział wysiłku, miłości i intencji 50/50 – to dawanie z siebie 100% w każdą stronę. Wszyscy wygrywają, gdy pomyślisz o przedłożeniu potrzeb innych osób ponad własne.

Warto mieć niezwykłe relacje, nawet jeśli nie wiesz, jak to teraz wygląda.

Porozmawiaj z zaufanym przyjacielem lub doradcą.

Nie możesz tego zrobić sam. Otwórz się na zaufanego, życzliwego i mądrego przyjaciela, który pomoże ci spojrzeć z innej perspektywy. Możesz nawet potrzebować wizyty u profesjonalnego terapeuty. Mówię innym ludziom, jak zarabiać na życie w związkach i nadal regularnie spotykam się z profesjonalistą. Tak, to niewygodna, kosztowna i ciężka praca. Zrobić to mimo wszystko. Nie możesz sobie na to pozwolić.

Poznaj nowe narzędzia relacyjne.

Umiejętności relacyjnych — jak wszystkiego innego w życiu — można się nauczyć. Być może będziesz musiał nauczyć się umiejętności takich jak asertywność, wyznaczanie granic, wybaczanie sobie , konfrontacja lub wrażliwość. Jednym z najlepszych sposobów na to jest spotkanie ze specjalistą zdrowia psychicznego (patrz wyżej), ale jest mnóstwo książek, podcastów i innych bezpłatnych zasobów. I podobnie jak w przypadku każdego nowego narzędzia, kluczem do lepszego korzystania z nich jest praktyka.

Odejdź, jeśli musisz.

Jeśli twój związek jest toksyczny na wskroś, być może nadszedł czas, aby go zakończyć – zwłaszcza jeśli się z nimi spotykasz. Małżeństwo lub posiadanie kolejnego dziecka nie rozwiąże twoich problemów – w rzeczywistości prawdopodobnie je wzmocni. Jeśli po prostu kręcisz się w pobliżu, mając nadzieję, że pewnego dnia się zmienią, nadszedł czas, aby zabić fantazję i iść dalej. Jesteś wart zdrowych relacji.

Autor: Katarzyna Wojtasik

Warszawianka, która uwielbia podróże oraz pisanie. Kocham poznawać nowe osoby i nawiązywać znajomości. Przetestowałam wiele portali i aplikacji randkowych oraz opisałam i zrecenzowałam na Randkaweb.pl.


Ranking portali randkowych

Randker
Ocena: 4.8/5
1375 głosów
⭐⭐⭐⭐⭐

Zobacz
Bardzo bezpieczne

Zalety portalu

✅ Aktualnie darmowa rejestracja
✅ Wysoki odsetek kobiet (ponad 60%)
✅ Wiele osób znajduje idealnego partnera dzięki funkcji „testu osobowości”
✅ Najwyższe bezpieczeństwo danych (specjalna autorska technologia)
✅ Zwycięzca testu redakcji i użytkowników w kategorii „darmowy portal randkowy„
📈 W tym tygodniu dołączyło: 842 kobiet, 562 mężczyzn
onlyflirts
Ocena: 4.7/5
1186 głosów
⭐⭐⭐⭐⭐

Zobacz
Bardzo bezpieczne

Zalety portalu

✅ Szybkie poznawanie nowych osób
✅ Idealna dla osób unikających zaangażowania
✅ Bardzo duża baza użytkowników
📈 W tym tygodniu dołączyło: 637 kobiet, 406 mężczyzn
dirtymuffin
Ocena: 4.5/5
918 głosów
⭐⭐⭐⭐

Zobacz
Bardzo bezpieczne

Zalety portalu

✅ Portal dla osób chcących stałych jak i szybkich relacji
✅ Spora ilość użytkowników
✅ Jeden z popularniejszych produktów na rynku ostatnich lat
📈 W tym tygodniu dołączyło: 511 kobiet, 318 mężczyzn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *